Понеділок, 12 серпня 2019 16:21

В Умані закопана ртуть

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

- Це в нас, напевно, вся хата і подвір'я отруєні. Будемо продавати. То ви ж не фотографіруйте ні мене, ні мого обійстя. Бо хто ж його купить, - благає уманчанка.

Своє ім'я і прізвище просить не вказувати з цих же причин. У липні її діти почали копати на подвір'ї траншею, щоб провести до хати воду й зробити каналізацію. В роді чекають на народження дитини.

- Хотіли зробити удобства. Добре, що хлопці не розбили тієї пляшки з ртуттю. Почули, що під лопатою щось цокнуло й обережно дістали. Пляшечка маленька, аптечна, на 50 грам. А тяжка, як на пів кілограма. Добре, що не почали відкручувати, а зразу мені віддали, - продовжує власниця дому. - Через пару днів я згадала про ту пляшечку. Роздивилась її добре на світлі і мало в обморок не впала. Я ж 20 років в школі хімію викладала. Одразу поняла, що це таке.

Ртуть - отруйна хімічна речовина. Вона токсична. Швидко випаровується. Хто надихається - якщо не швидко вмре, то важко захворіє. Ртуть провокує онкологію, загострює хронічні хвороби. І таких ртутних бомб по Умані мабуть закопано чимало. Тільки у липні уманчани двічі повідомляли службу надзвичайних ситуацій про знайдену ртуть.

А скільки випадків залишаються в таємниці - невідомо, як і те, скільки тієї ртуті закопано по приватному сектору міста. Справа в тім, що в Умані в радянські часи було багато військових заводів і заводів, де виготовляли прилади точного вимірювання. Це і для цивільних потреб, і всієї оборонки колишнього Союзу. Та й для інших країн теж.

У своєму виробництві вони використовували ртуть. А так як у нас беруть все, що погано лежить, то не дивно, що уманчани, які в ті часи працювали на оборонку, нанесли додому і ртуті. Як то кажуть, в хазяйстві і гадюки пригодяться. Тим паче, що ртуть несли, бо сподівались продати. Набирали її в скляні банки, а щоб не попастись з краденим, закопували його в землю.

- Хлопці з надзвичайної служби казали, що до них вже приносили ртуть. Люди не хочуть, щоб їх допитували, розголошували, бо це велике село. Шило в мішку не втаїш. Одне по другому піде і не продасиш хати. А самому якось тоже вже не хочеться там жити,- продовжує уманчанка.

Знайдену на подвір'ї ртуть жінка чесно хотіла віддати надзвичайникам, не ховаючись. Але в неї її спочатку не прийняли.

- Хлопці молоді, може, просто не знають, що то за біда. Я аж до мера дійшла. Подзвонила йому і наш Цебрій зразу це вирішив. Розпорядився, щоб за гроші міського бюджету рятувальники вивезли ртуть на утилізацію у Черкаси, де є підприємство, яке цим займається,- додає жінка.

Всього за липень уманчани принесли на утилізацію майже 8 кілограм ртуті. Це підтвердила Олена Опришко, керівник відділу з питань цивільного захисту та оборонно-мобілізаційної роботи Уманської міської ради.

- В обох випадках уманчани знайшли ртуть, коли розбирали старі будівлі й копали котлован. Не треба боятися приносити її на утилізацію. Ні в якому разі нікуди не викидайте. Це небезпечно не тільки для здоров'я, а взагалі для життя. Від випарів ртуті вмирають,- попереджає Олена Опришко.

Утилізація ртуті - складний і дорогий процес. Тому за розпорядженням мера Олександра Цебрія були задіяні всі міські служби, дотичні до безпеки населення, і таки відправили ртуть на знищення на черкаське підприємствоТОВ «Добробут Еко».

Не збирайте ртуть пилососом

1.Якщо відкрили тару й понюхали ртуть, одразу викличте швидку. До її приїзду промийте шлунок водою з активованим вугіллям або збитим білком. Після цього випийте молока й проносне.

2.Якщо розбився градусник, не збирайте ртуть пилососом. Виведіть людей з будинку. Одягніть вогку марлеву пов'язку і зберіть кульки ртуті спринцівкою чи на папір. Висипте в банку, щільно закрийте кришкою і повідомте службу порятунку.

3.Приміщення вимийте мильно-содовим розчином. На 10 л води 400 г мила і 500 г соди. Провітрювати будинок три доби. Якщо наступили на ртуть, то підошви взуття промивають сильним, майже чорним розчином марганцівки.

Тетяна ОЛЕКСАНДРОВА

Прочитано 1141 разів Останнє редагування Понеділок, 12 серпня 2019 16:58

(С) Рідна Умань

ЗГІДНО ІЗ ПОЛОЖЕННЯМИ ЗАКОНУ УКРАЇНИ “ПРО АВТОРСЬКЕ ПРАВО ТА СУМІЖНІ ПРАВА”, КОПІЮВАННЯ МАТЕРІАЛІВ ДОЗВОЛЯЄТЬСЯ ЛИШЕ ЗА ПОГОДЖЕНЯМ ІЗ ЇХ ВЛАСНИКОМ, АБО ВКАЗУВАННЯМ ПОСИЛАННЯ НА ДЖЕРЕЛО ІНФОРМАЦІЇ.

Back to Top