П'ятниця, 26 травня 2017 13:02

МАЕСТРО КЛАСИКИ І ДЖАЗУ

Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

ПОДІЯ
МАЕСТРО КЛАСИКИ І ДЖАЗУ

 

В Умані побував один з найвідоміших джазових піаністів Європи,  блискучий імпровізатор, композитор, аранжувальник,

 професор Ліонської консерваторії,

 француз із українською душею Дмитро Найдич

 

Однак розповідь про цю непересічну для мистецького життя нашого міста подію слід почати з Ніни Найдич - матері відомого музиканта. Колишня учениця Уманської школи мистецтв, нині киянка, на рахунку якої ціла плеяда талановитих учнів, що розлетілися мистецьким світом з одного гнізда – Київської середньої спеціалізованої школи для обдарованих дітей імені Лисенка. Про свого вчителя вони кажуть, що в її класі панує благоговійне служіння мистецтву. Що вона вміє навчити приймати музику у спів своєї душі, а потім виконувати її по-своєму.

Вже вшосте поспіль Ніна Митрофанівна стає натхненником уманських «Травневих зустрічей» - фестивалю фортепіанної музики, участь у якому беруть її вихованці – нинішні й колишні. Імена Анни Улаєвої, Дмитра Чоні, Павла Лисого багато що говорять поціновувачам музичного мистецтва навіть за межами України. До слова, останній з цього переліку, нині аспірант столичної музичної академії, є одним із засновників міжнародного фестивалю «Дзендзелівські вечори класичної музики», адже талановитий піаніст народився саме в цьому селі на Маньківщині.

Під час «Травневих зустрічей» різних років  вдячна аудиторія цінителів педагогічного таланту Ніни Найдич мала змогу насолодитися виконавською майстерністю названих вище та інших музикантів. Цього ж разу наша гостя перевершила сама себе, запросивши до Умані блискучого джазового піаніста європейського рівня Дмитра Найдича. Її знаменитий син подарував присутнім у залі дитячої школи мистецтв не тільки свою неповторну гру, під час якої глядачі пережили емоційне потрясіння, розчинившись у казкових звуках, а й присвячену джазовому мистецтву лекцію, вартісність якої для спеціалістів важко переоцінити.

Невдячна то справа – описувати музику. На це мають право хіба що професіонали, судити ж про неї може Майстер. Тому слово – самому маестро класики і джазу.

 

Думки музиканта про дитинство, класику і джаз.

Дитячі роки. Граю Гріга – імпровізую, захопився, пишаюся собою. А тут мама: «Ти як пальці ставиш?!» Але я вдячний їй, що не ламала моє прагнення, а навпаки.

 

Вступ до музичної школи. «Ти грати вмієш?» - «Ні. Вмію тільки писати музику». – «Як називається?» - «Я тільки створив, ще не встиг назвати».

Колоквіум: треба читати з аркуша. Викладач: «Знаємо, що прочитаєш. А зімпровізувати?» Він не підозрював про мій уже багатий досвід.

 

У джазі яскраво виражене відчуття свободи й імпровізації. Шкода, що цього мало в класичній музиці. У часи Баха-Моцарта це було. А ще раніше взагалі всі музиканти імпровізували.

 

Треба розвалити створені над класикою церкви й музеї, і їй стане легше дихати.

 

Для мене важливо одне: це талановито чи погано.

 

Концерт – це не так, як учора і як завтра. Коли починаю концерт, у голові тільки мелодія. Все інше приходить потім – і це цікаво.

 

Кожен акорд може бути оригінальним: тема та ж, а висвітлюється по-різному.

 

Слід балансувати: посилати публіці очікуване й неочікуване.

 

У Зальцбурзі боявся показувати Моцарта в джазі, а прийняли на ура (йдеться про проект «Моцарт vs Jazz» - ред).

 

Бах не ставився до себе так серйозно, як ми до нього.

 

У Франції майже в кожному селі є джазові й класичні фестивалі.

 

Щастя бути джазовим музикантом – в імпровізації. Це живий процес енергообміну артиста з публікою. Це саме життя.

 

Пишу музику, яка мені подобається. Бо  в історії залишається красива мелодія.

 

ДОВІДКОВО. Новаторська творчість Дмитра Найдича означена багатьма проектами, що отримали визнання глядачів і мистецтвознавців. Організований ним фестиваль класичної музики й джазу, сольні альбоми «Прислухайся до клоуна» і Cossia, авторство музики до спектаклю «Джаз і Діва», нагородженого вищою театральною нагородою Франції – премією Мольєра, створення спектаклю «Давнина», що поєднує прадавні українські наспіви й сучасні джазові стилі, – тільки дещиця з творчого різноманіття музиканта. Людини, талантом якої класика з джазом поріднилися.

 

 

Прочитано 269 разів
Back to Top