Фільтрувати матеріали за датою: вересня 2019
Понеділок, 30 вересня 2019 12:34

З 1 жовтня почнеться призов

З 1 жовтня по 30 грудня 2019 року триватиме черговий призов громадян на строкову військову службу до ЗСУ. Явці на призовну дільницю підлягають юнаки 1999 року народження, а також 1998-1992 років, у кого закінчилась відстрочка від призову. Призовна дільниця Уманського об’єднаного міського військового комісаріату знаходиться за адресою: Умань, вул. Грушевського, 12. Громадяни, які не отримали повісток, зобов’язані прибути до Уманського комісаріату в десятиденний строк з дня початку призову, маючи при собі посвідчення особи.
Опубліковано в Новини
На початку вересня представники відділу житлово-комунального господарства, інспекції з благоустрою і громадського формування з охорони порядку «Уманська варта» перевірили рекламні конструкції та вивіски в мікрорайоні вулиці Пушкіна. Виявилось, що більшість зовнішньої реклами розміщено з порушенням Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
Відділ ЖКГ підготував проєкт рішення про демонтаж тимчасових споруд на території міста Умань, встановлених з порушенням законодавства. Всі незаконно розміщені рекламні конструкції підлягатимуть демонтажу.
Щоб цього не сталося, міська рада пропонує суб’єктам розміщення привести свої рекламні конструкції, вивіски, таблички до вимог чинного законодавства України. На сайті міськради є інформація про порядок оформлення дозволів на зовнішню рекламу та вимоги до розміщення вивісок. Також відомості щодо узаконення рекламних конструкцій перекладено на іврит для гостей міста та іноземних жителів мікрорайону Пушкіна.

Олена СЛОБОДЯНИК

Опубліковано в Новини
На час масового перебування в Умані паломників-туристів важливо забезпечити їх належний прийом та звести до мінімуму незручності для уманчан. Тому мер Умані Олександр Цебрій створив робочу комісію, яка обстежила об’єкти, де поселяються і проживають хасиди під час святкування іудейського Нового року Рош-га-Шана. Цьогоріч відзначатимуть його з 29 вересня по 1 жовтня.
Представники комунальних служб міста, Уманських енергетичних мереж, Уманьгазу, Держпродспоживслужби (санстанція), рятувальники, працівники архітектурно-будівельної інспекції, інспекції з благоустрою обстежили 27 об’єктів, які приймають паломників.
Власникам наголошували на необхідності дотримання протипожежних, санітарно-епідеміологічних вимог, а також вимог містобудівного законодавства та законодавства про працю. Було роздано методичні рекомендації українською, англійською мовами та на івриті.

Тетяна ОЛЕКСАНДРОВА

Опубліковано в Новини
Понеділок, 30 вересня 2019 12:21

ДАБК реагував на порушення

Міський відділ державного архбудконтролю відповів офіційним роз’ясненням на закиди з приводу того, що його співробітники ніяк не реагували на самочинне будівництва по вул. Володимира Мономаха, 20, де в кінці літа трагічно загинув юний уманчанин.
Ще 25 червня цього року уманський держархбудконтроль перевірив будівництво по вул. Володимира Мономаха, 20 і встановив, що роботи проводяться без дозвільних документів. Було видано припис про зупинення будівельних робіт та про усунення виявлених порушень. Для цього надано 2-місячний термін - саме такий строк, не більше і не менше, чітко встановлено законом.
27 серпня відділ перевірив виконання припису і встановив, що порушення як були, так і залишилися. Через те 17 вересня 2019 р. до Черкаського окружного адміністративного суду подано позов про знесення самочинно збудованого п'ятиповерхового будинку по вул. Володимира Мономаха, 20 в місті Умань.
Отож, наголошує в.о. начальника відділу ДАБК Ростислав Шпильовий, відділ вжив усіх можливих заходів до усунення порушень містобудівного законодавства та недопущення трагічних випадків на вказаному будівництві.
Нагадаємо, що для усунення порушень вимог містобудівного законодавства відділ ДАБК має повноваження проводити перевірки, видавати приписи, а в разі їх невиконання - звертатись до суду з позовами про знесення самочинних будівництв.

Влад ТОДЧУК

Опубліковано в Новини
Вперше на святкування іудейського Нового року Шломо приїхав до Умані в 2010-му. Тоді він зовсім мало розумів російську, зараз уже вклинює у розмову модне слівце «короче» і навіть пересипає фрази українськими словами. Каже, що кожен день вчить нові слова і речення. Бо не лінується запитувати: «А як це називається? А оце?»
Два роки тому його дядько-рабин попросив залишитися на кілька тижнів, потім на пару місяців, а далі вже й на рік. І тепер Шломо вчить хасидських діток у школі, яку називає народною.
- Зараз уже школа не працює, тому що всі готуються до Нового року, - розповідає іноземець газеті «Рідна Умань».
- Взагалі ж у нас є три класи. У першому – діти 3-4 років, вони вчать букви. Мій клас – хлопчики 4-6 років. А третій – 7-10 років. Всього навчалася 21 дитина, з них семеро – у мене. З чотирьох років кожен хлопчик починає учити Тору - з поясненнями вчителя. Щоб святе письмо краще запам’ятовувалось, Шломо хоче використати цікавий метод зі спеціальним нічником, у який вставляється папір з молитвою. Дитина включила нічник, прочитала текст, захотіла спати – виключила і запам’ятовує. Вчитель збирається зробити такий подарунок кожному своєму учневі. Тільки не може знайти в Україні відповідний товар, доведеться привозити з Ізраїлю.
Час від часу він буває там, а потім знову повертається в Умань. І поки що не знає, чи буде далі залишатися тут, чи поїде в Ізраїль, де на нього чекають батьки.
- Та й одружуватися пора, - додає Шломо-вчитель. – Якщо дружина буде не проти, поживу тут, якщо не погодиться, треба слухатися. Бо жінка не може бути скрізь, це тільки чоловікові дозволено.
Важко сказати, що хасидові подобається в Умані, крім могили цадика Нахмана:
- Я мало гуляю містом. В мене школа і могила – треба навчати й молитися. Коли є вихідний, їду по Україні в інші місця зі святими могилами – по єврейських кладовищах. Був уже скрізь, тільки в Карпати їздив уже тричі. А з уманчанами спілкуюсь із задоволенням, приємно, коли й місцеві називають мене Шломо-вчитель.
Рош-га-Шана – це свято, на яке просять у Бога послати здоров’я чи гроші, чи удачу в навчанні – короче, що єврею треба, те він і просить. Це час спеціально для таких прохань на весь наступний рік, - пояснює Шломо головний постулат величного для них свята.
Обов’язково в цей день їдять яблука з медом, аби рік був солодким, голову барана чи риби, щоб бути головним у всіх справах, гранат – він нагадує про 613 заповідей (вважають, що в цьому фрукті 613 зерен) і фініки – щоб вороги не перемагали. До столу подають нарізану кружальцями моркву, яка за формою і кольором нагадує золоті монети і символізує достаток у новому році. Щоб він не приніс біди і горя, на Рош-га-Шана категорично заборонено їсти гірку і кислу їжу.
А ще хасиди вітають один одного словами «Шана Това» – «Гарного року». Нам же на прощання Шломо-вчитель каже «Дякую» і «До побачення». Ці українські слова він вивчив найпершими.
Іудеї вірять, що на Рош-га-Шана на небесах вирішується, хто буде жити в достатку, хто в бідності, а кому судилося померти. Віряни пристрасно моляться. Вважається, що щире покаяння і вихваляння Творця здатні вплинути на його рішення щодо долі людини.
У ці дні в синагогах обов’язково сурмлять в шофар — спеціальний інструмент з баранячого рогу. Звуки шофара символізують заклик до покаяння, добрих помислів і переосмислення свого життя і вчинків. Сам баранячий ріг нагадує євреям про агнця, якого Авраам приніс у жертву Богу замість свого сина Ісаака.

Ярослав СОЛОГУБ

Опубліковано в Новини
Понеділок, 30 вересня 2019 11:59

Що людину чекає на пенсії

Кожна людина, досягнувши пенсійного віку, має надію на достойну пенсію. Але, на жаль, не завжди ті очікування справджуються, тому все частіше виникає питання: «Що ж нас чекає в майбутньому?».
З 2004 року в Україні основним критерієм для виходу на пенсію є наявність страхового стажу, який обчислюють органи Пенсійного фонду. Беруть для цього дані, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Страховий стаж – це той період, за який Ви або Ваш працедавець сплачує страхові внески до Пенсійного фонду. І розмір їх не повинен бути меншим за мінімальний страховий внесок. Сплатили – є стаж, не сплатили – стажу немає.
У жовтні 2011 року було прийнято зміни, якими передбачено право всіх громадян на пенсію при досягненні 60 років (жінкам до 1961 року народження визначено поетапне підвищення пенсійного віку до 1 січня 2021-го).
Починаючи з 1 січня 2018 року, введено додаткові вимоги, однакові як для чоловіків, так і для жінок, щодо кількості страхового стажу, який визначає право на призначення пенсії.
Так, цьогоріч, щоб отримати пенсію чоловікам у 60 років, а жінкам у 59, треба мати 26 років страхового стажу. В наступному році це вже 27 років страхового стажу і т.д. – як розписано в таблиці.
Щоб піти на пенсію в 63 роки в цьому році, необхідно мати від 16 до 26 років страхового стажу, у 2020 році — від 17 років до 27 і т.д.
Разом з тим, починаючи з січня 2019 року, особам, страховий стаж яких складає 15 років, пенсія за віком може бути призначена лише в 65 років.
Отже, особам, які мають страховий стаж менш як 15 років, законодавство України не дає права на призначення пенсії за віком. Ті ж, хто має страховий стаж не менше 15 років, набувають таке право при досягненні 65 років.
Завершення реформи відбудеться в 2028 році, коли необхідний страховий стаж для жінок і для чоловіків становитиме 35 років. Якщо ж ви досягнете пенсійного віку, але у вас не буде 35 років страхового стажу, матимете право обрати — допрацювати необхідну кількість років або придбати їх для призначення пенсії у віці від 60 до 65 років. Для цього потрібно укласти договір про добровільну сплату страхового внеску в органах фіскальної служби.
Ці умови діють лише для визначення самого права особи на пенсію. А її розмір напряму залежить від кількості років страхового стажу, розміру заробітної плати та показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески.
З 1 липня цього року за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу розмір пенсії не може бути меншим ніж 2000 грн. Якщо страховий стаж менший, розмір пенсії встановлюється пропорційно до наявного страхового стажу, виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з 1 липня 2019 року – 1564 грн).
Тому, хто став пенсіонером за віком, але в кого не вистачає страхового стажу, держава призначає тимчасову соціальну допомогу. На сьогодні це чоловіки 60 років і жінки 59 років, які не працюють, мають страховий стаж не менше 15 років та не набули права на пенсійну виплату. Таким особам до 31 грудня 2020 року тимчасова соцдопомога призначається в управлінні праці та соціального захисту населення. Враховується майновий стан та середньомісячний сукупний дохід сім’ї. Допомога перераховується кожні шість місяців і виплачується до досягнення особою віку, з якого вона набуває право на пенсійну виплату.
За більш детальними роз’ясненнями можете звертатись телефонами (04744) 4-04 -20 та (04744) 3-72-79 або особисто за адресою: вул. Садова, 9/5, кабінети №17 та № 2.

Галина КУЧЕР, начальник управління праці і соціального захисту населення

Опубліковано в Новини
Понеділок, 30 вересня 2019 11:47

Батьки спокійні, коли діти доглянуті

В уманчанки Ірини Деренюк донька-третьокласниця навчається в п’ятій школі. Пані Ірина розповідає, що в їхньому класі ще рік тому батьки зініціювали роботу групи подовженого дня на самооплатній основі. І хоч платять 295 гривень на місяць, батькам зручно, особливо тим, хто має повний робочий день. Діти навчаються, проводять час на свіжому повітрі і в гуртках, спілкуються з друзями. «Я задоволена, що донька постійно під наглядом», - каже Ірина Деренюк.
Її підтримує мама школярів-двійнят Лідія Володимирівна: «Дітки нагодовані, роблять домашні завдання, мають можливість спілкуватися. І прогулянки на свіжому повітрі дуже корисні. А ми спокійні, що діти доглянуті».
Першачки відвідують групу подовженого дня за кошти держави. З бюджету оплачується також перебування в ГПД дітей пільгових категорій. В Умані працюють 24 групи для дітей з багатодітних та малозабезпечених родин. А для інших учнів 2-4 класів – це додаткова освітня послуга понад навчальний план, за яку треба платити.
Директор п’ятої школи Ольга Бугерук розповідає, що в них ініціаторами самооплатних груп подовженого дня виступили батьки, які працюють до 18 години і яким не було куди подіти дітей. Тому в їхній школі такі групи діють уже 4 роки. Розмір оплати залежить від кваліфікації вчителя і кількості учнів. Щоб зменшити навантаження на батьківський гаманець, враховується тільки оплата вихователеві, вартість енергоносіїв та компослуг. Якщо в групі 30 дітей – місячна плата батьків становить меншу суму. Якщо лише 16, доведеться платити по 350 гривень. Однак у деяких школах батьки просять не додавати учнів з інших паралелей, щоб вихователь міг приділити більше уваги їхнім дітям. Бо коли вони перебувають не тільки у безпеці, а й з користю проводять післяурочний час, це задоволення для батьків, яке не має ціни.

Влад ТОДЧУК

Опубліковано в Новини
Понеділок, 30 вересня 2019 11:42

Книга про уманські таємниці

Краєзнавець, директор ДІАЗ «Стара Умань» Владислав Давидюк в Уманському видавничо-поліграфічному центрі «Візаві» видав книгу «Історія Умані: міфи і дійсність в документах». Книга відкриває таємниці історії нашого міста. Одні міфи, легенди й чутки розвіює, інші, навпаки, підтверджує фактами. Більш ніж половину книги присвячено уманським підземеллям. У виданні систематизовано історичні документи, карти, спостереження очевидців і самодіяльних дослідників проваль, вміщено світлини різних років.
«Гітлер і Муссоліні в Умані» - цей розділ видання теж документально підтверджує інформацію про перебування диктаторів у нашому місті.
Книга буде цікавою шанувальникам історії Умані, гостям та екскурсоводам.
Літературу з історії Умані можна придбати в Державному архітектурно-історичному заповіднику «Стара Умань».
 

Світлана ВАСИЛЕНКО

Опубліковано в Новини
Мер Умані з колегами відстояли пайові внески від забудовників
11 вересня народні депутати прийняли проєкт закону стосовно стимулювання інвестиційної діяльності в Україні. Таким чином законотворці вирішили скасувати пайову участь забудовників у розвитку населених пунктів. Дамоклів меч навис над одним з основних фінансових джерел наповнення місцевих бюджетів.
- Ми виступили категорично проти такого законопроєкту, бо це велика втрата для місцевих бюджетів, - заявив на брифінгу для уманських журналістів мер Олександр Цебрій. - Коротко поясню значення пайової участі для нашого міста. Це кошти, які надходять до міської казни від здачі в експлуатацію будинків та інших об’єктів, що зводяться на території Умані. Сума залежить від вартості будівництва об’єкта: за житло – 4%, все інше – 10 %. Це значні кошти, які ми використовуємо для розвитку інфраструктури міста, тобто створення комфортних умов проживання уманчан.
За останні два роки міський бюджет отримав від пайової участі понад 16, 5 млн грн. За ці кошти ми змогли капітально відремонтувати дорожнє покриття на вулицях Миколи Хвильового, Благовісній, Вокзальній; здійснили капітальний ремонт рентгенологічного відділення міської лікарні; відремонтували котельню по вул. Енергетичній, 14; замінили вікна та двері в під’їздах 86 будинків (це 38% від загальної кількості будинків, які обслуговує РЕУ No3); у 45 будинках встановили загально будинкові теплові лічильники; провели реконструкцію скверу імені Шевченка (3,6 млн грн).
Так само пайові внески поповнюють бюджети розвитку в усіх інших українських містах. Тому проти скасування пайової участі категорично виступила Асоціація міст України. Вона представляє 830 громад, в яких проживає 80% населення нашої країни. Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан заявив:
- Скасування пайової участі – це негативний сигнал для органів місцевого самоврядування і згортання децентралізації по суті, адже пайові внески є важливим джерелом доходу для бюджету розвитку, завдяки якому є можливість розбудувати території та покращувати якість життя населення.
19 вересня мер Умані разом з колегами з Асоціації міст України відстоювали інтереси своїх громад у столиці.
В офісі президента зустрілися з депутатами — авторами проєкту закону про скасування пайової участі забудовників у розвитку інфраструктури населеного пункту. Участь у засіданні також взяли народні депутати з різних фракцій, члени громадських організацій, які разом із представниками органів місцевого самоврядування висловили чітку позицію – пайові внески скасовувати не можна. Було запропоновано удосконалити механізм нарахування, сплати та використання таких коштів, що сприятиме більшій прозорості та ефективності їх використання, а також зменшить корупційні ризики.
- Дискутували понад три години, автори законопроєкту вислухали аргументи міських голів, - розповів Олександр Цебрій. - Саме завдяки наполегливості і безкомпромісності в захисті місцевого самоврядування вдалося зберегти пайові внески для громад. 20 вересня Верховна Рада проголосувала за законопроєкт 1059 з правками, які всі ми спільними зусиллями відстоювали. Велика вдячність голові АМУ Олександру Слобожану, Зіновію Андрійовичу (колишньому меру Надвірної в Івано-Франківській області, а нині народному депутату від «Слуги народу») та моїм колегам — мерам міст.
Внесені до закону правки не скасовують пайові внески, а вдосконалюють механізм їх нарахування, сплати та використання. Щоправда, на 1 рік для нових об’єктів і до повного виконання розпочатих.
Встановлено чіткі ставки розміру сплати: 4% для нежитлових будівель, 2% - для житлових, 0% - для промислових споруд. З 1 січня 2020 року передбачається сплата виключно в грошовій формі на рахунки місцевих бюджетів.
На ці кошти громади розраховують у наступному році ремонтувати школи, дитсадочки, лікарні, дороги.

Валентина МИКОЛЕНКО

Опубліковано в Новини
Четвер, 26 вересня 2019 11:18

На сніданок готуємо кекс сирний

ІНГРЕДІЄНТИ
рецепт розрахований
на 15 кексів
150 г сиру твердого
або 2 плавлених сирки
2 яйця
3-4 ст. л. кропу зеленого
подрібненого
1ч. л цукру
трішки солі
1 ч. л. розпушувача
4 ст. л. сметани
3 ст. л. борошна
Ми звикли, що кекси – це здобна випічка з вкрапленнями різної солодкої начинки. А уманчанка Оксана Зубовська, яка любить і вміє випікати з борошна різноманітні смаколики, пропонує читачам «Рідної Умані» попробувати кекс сирний.
Вміла кулінарка запевняє, що її кекс є ситною закускою. А любителі чаю-кави можуть смакувати з такою випічкою свої улюблені напої. Отож кекс можна назвати універсальним.
- Твердий сир або плавлений сирок тру на велику тертку. Збиваю міксером яйця, додаю до них зелень, сметану, сіль, цукор, розпушувач, борошно, - ділиться рецептом приготування кексу пані Оксана. Все перемішую, добавляю сир.
Готую формочки, можна силіконові або одноразові з паперу – які у вас знайдуться. Змащую їх олією і розкладаю столовою ложкою готову масу. Ставлю в розігріту до 170 градусів духовку на 15-20 хвилин.
Всі, хто пригощався моїми сирними кексами, потім просили рецепт. Готуйте й ви, буде смачно.
Перший рецепт кексів можна віднайти ще в Давньому Римі, коли горіхи, родзинки й гранат перемішувалися в ячмінному пюре. У XVI столітті з масовим виробництвом цукру почалася «ера» кексів: їх рецепти поширилися Старим континентом, а з часом перебралися і за океан, де сьогодні цей десерт популярніший, ніж у нас. Всесвітня любов до кексу продиктована його чудовим смаком, доступністю і відносною дешевизною.

Катерина СОКОЛОВА

Опубліковано в Новини
Сторінка 1 із 8

(С) Рідна Умань

ЗГІДНО ІЗ ПОЛОЖЕННЯМИ ЗАКОНУ УКРАЇНИ “ПРО АВТОРСЬКЕ ПРАВО ТА СУМІЖНІ ПРАВА”, КОПІЮВАННЯ МАТЕРІАЛІВ ДОЗВОЛЯЄТЬСЯ ЛИШЕ ЗА ПОГОДЖЕНЯМ ІЗ ЇХ ВЛАСНИКОМ, АБО ВКАЗУВАННЯМ ПОСИЛАННЯ НА ДЖЕРЕЛО ІНФОРМАЦІЇ.

Back to Top